"Слуги народу" хочуть унеможливити операції з нерухомістю без участі рієлторів

У п’ятницю, 26 червня група парламентарів зареєструвала законопроект "Про рієлторську діяльність", яким хочуть детінізувати галузь і дозволити купувати або орендувати нерухомість виключно через рієлторів, які будуть проходити іспити на кваліфікацію. Більшість ініціаторів законопроекту - депутати від "Слуги народу".

Згідно із законопроектом, купити (продати) або орендувати (здати в оренду) нерухомість буде законно тільки через рієлторів.


Також рієлтори будуть вносити інформацію за договорами (з присвоєнням унікального номера) в новий сервіс - Єдину інформаційну базу. Незареєстровані в базі рієлторські договори не будуть вважатися законними. Сама база буде публічною і доступною онлайн.

Передбачається, що база забезпечить систематизацію і швидкий пошук перевіреної інформації про нерухоме майно (юридичне, технічне, цінове і т.п.) і надасть можливість користуватися інструментами при проведенні операцій з об'єктами нерухомості.

Крім цього, рієлтор буде проводити паспортизацію об'єктів, без якої, наприклад, прорекламувати свою квартиру (скажімо, на сайті оголошень) - неможливо.

Передбачається, що реклама нерухомості повинна буде містити в собі номер паспорта об'єкта. За невиконання цієї вимоги законопроект передбачає штраф в 47,2 тисячі гривень.

Рієлтори будуть зобов'язані пройти профподготвку і складати кваліфікаційний іспит. Атестовані рієлтори будуть вноситися в ще один новостворений сервіс - Єдиний реєстр рієлторської діяльності (Єдиний реєстр фізичних осіб, юридичних осіб та професійних об'єднань в сфері рієлторської діяльності).

Іспит буде проводити комісія "Національної федерації фахівців в сфері рієлторської діяльності". До складу комісії увійдуть фахівці, яких будуть делегувати професійні об'єднання. Ця федерація також стане власником Єдиного реєстру рієлторської діяльності.

За роботу без рієлторських свідоцтв передбачені штрафи від 8,5 до 17 000 гривень з конфіскацією прибутку. Повторне порушення буде каратися від 17 до 34 тисяч гривень (також з конфіскацією прибутку).

Асоціація фахівців з нерухомості підтримує ідею детінізації галузі, однак охарактеризувала цю редакцію законопроекту такою, що несе суттєві ризики для ринку. Також там зазначили корупціогенні ризики законопроекту. Фахівці бачать в законопроекті обмеження прав громадян на розпорядження своєю власністю, гарантовані Конституцією.