Рай для багатих в країні бідних: як створювався GoodWine. Інтерв'ю із засновником

Велике інтерв'ю з співзасновником магазинів вина і якісних продуктів GoodWine Дмитром Кримським

"GoodWine - унікальне місце. Я був багато де в світі, але не бачив нічого крутіше, ніж наш GoodWine. Всім друзям і знайомим, які приїжджають до Києва, я хочу показати це місце". Це не витяг зі рекламного буклету, а щира похвала співвласника мережі кінотеатрів "Планета Кіно" Дмитра Деркача в одному з інтерв'ю. І він не самотній: якщо ви не бачили пробку з Bentley, Porsche і Mercedes, то приходьте на парковку GoodWine на Мечникова, і подивіться. Такої концентрації забезпечених українців, мабуть, немає ні в одному іншому місці світу.

 

 Але унікальність магазину не як раз в тому, що туди ходять не тільки багаті. Наприклад, на питання в редакції Liga.net, хто робить покупки в GoodWine, більшість журналістів підняли руки, а, повірте, робота в українських ЗМІ, на жаль, не приносить багато грошей. Що таке GoodWine сьогодні, ми поговорили з одним з його засновників Дмитром Кримським.

 

Володимир Шаповалов і Кримський відкрили перший винний магазин 13 років тому. Сьогодні GoodWine - це невелика імперія "смачного життя" з виручкою під 3,5 млрд грн. У GoodWine всього три магазини (плюс один під ТМ "BadBoy"), але по виручці ця найменша мережу входить в двадцятку найбільших рітейлерів країни.

 

В інтерв'ю Кримського: як створювався GoodWine, чому він перестав бути "лоукостером", чому їх не цікавлять звички українців, скільки людина в охороні Зеленського, як отримати частку в їх бізнесі і чому Кримський п'є тільки сухе червоне вино.

 

- Як 13 років тому виникла ідея створювати рай для багатих в найбіднішій країні Європи? Чим керувалися, коли задумували проект - самі придумали, поспішили до нього?

 

- Я б не назвав перший GoodWine раєм для багатих. Це був досить аскетичний винний Cash & Carry (з англ. "Заплати і неси" - дрібнооптова торгівля). Якщо пам'ятаєте, він навіть був не в цьому приміщенні (інтерв'ю відбувається в магазині GoodWine на Мечникова, - Ред.), А навпаки.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Приватбанк і "кумівство" Зеленського. Що вам треба знати цього ранку 09.10.2019

"Богдан - брехун". Кличко звернувся до Зеленському: відео 30.07.2019

Богдан: Зеленський все вирішує сам 30.07.2019

Коли ми з Володимиром Шаповаловим задумували нову справу, то спочатку домовилися про підходи ведення бізнесу: що це буде нерадянська компанія, ієрархічно максимально плоска, без вертикального управління, в якій буде культивуватися підприємницька культура серед співробітників. Вони ж будуть рухати компанію вперед і з часом стануть її співвласниками. Загалом, хотіли побудувати сучасний, динамічний бізнес, який нас переживе. Спочатку не було винної теми, вона прийшла майже випадково і пізніше.

 

- У сенсі випадково? Як?

 

- Ну, ми шукали, що нам цікаво і ринок, який, скажімо так, неефективно працює. Це виявляється для вино. 13 років тому імпортне вино в Україні варто було дуже дорого, в рази дорожче, ніж в країні виробника, наприклад, в Італії чи Франції. Багато в чому тому, що імпортери працювали несистемно, що не вибудовували ефективний процес, логістику. Модель бізнесу була - заробляти не на обсягах, а на великий маржі. Ми запропонували ринку іншу модель - бізнес три в одному - коли ти і імпортер, і дистриб'ютор, і ритейлер в одній особі. Це дозволяє привозити і продавати великі обсяги вина, робити мінімальну націнку і заробляти на масштабі.

 

- Чесно? Це виглядає ризиковано. У 2006-му Україна була пиво-горілчаної країною і припустити, що винний бізнес вистрілить ... Ви розповідали в одному з інтерв'ю, що поставили собі за мету - продати вина за перший рік на $ 10 млн, звідки взялася цифра?

 

- І ми до речі досягли цих $ 10 млн, як раз в передноворічні дні. З приводу планів-прорахунків ... Зараз багато речей здаються дивними. Тоді були впевнені, що все повинно спрацювати.

 

- Винний бізнес - повільна історія. На формування асортименту, відносини з виробниками йде багато часу. На чому найбільше заробляли, як скоро окупилися гроші, які ви вклали в перший магазин?

 

- Вийшли в нуль в 2007-му, а окупили витрати вже в 2009-му. На чому заробляли більше тоді, складно сказати. Goodwine ні мономагазіном. Ми тоді займалися дистрибуцією, почали працювати в сегменті HoReCa - поставляли вино в ресторани.

 

Так ви маєте рацію, це повільний і складний бізнес. Але нам пощастило, ми спочатку про нього нічого не знали. А знали б - не починати. Ринок дуже бюрократичний, в Україні непросто займатися імпортом алкоголю. Так, і з новими "ноунейм" хлопцями з України ніхто особливо не хотів працювати. Спочатку було важко і зі скрипом. Серйозно допомогла криза в 2008-2009 рр.

 

- Тому що у вас не було кредитів, а був великий запас грошей від продажу в 2006-му торгової мережі DC?

 

- Кредити у нас як раз були. Свої гроші закінчилися на етапі першої закупівлі і формуванні запасів. І перед відкриттям магазину грошей вже майже не було. Був момент, коли кредит нам дуже був потрібен, але десятки банків відмовили.